16 Ekim 2021 Cumartesi

Yemeksepeti'ni boykot kararı

Meslek örgütleri ve sendikalar, Nakliyat-İş üyelerini işten çıkaran Yemeksepeti'ni boykot etme kararı aldıklarını açıkladı.

TBF, DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Kamu-İş, TükoDer, Tek Gıda-İş, Dev Maden-İş, Liman-İş, Hava-Sen ve DGD-SEN, Nakliyat-İş'e üye oldukları gerekçesiyle Yemeksepeti firmasındaki işlerine son verilen işçiler için Şişli'de bulunan Yemeksepeti Genel Merkez binası önünde eylem yaptı.

Çok sayıda kişinin katıldığı eylemde, "Halkımızı işçi ve sendika düşmanlığı yapan Yemeksepeti'ni boykota çağırıyoruz" yazılı pankart açıldı.

TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, Nakliyat-İş Sendikası yetkililerin kendilerine, "Adı geçen firmada çalışan yaklaşık 2 bin  civarında taşıma işçisinin sendikaya üye oldukları, ancak firmanın sendikal örgütlenmenin önünü kesmek amacıyla işyeri kodunu değiştirdiği, sendikal örgütlenme çalışmalarını yürüten emekçilerin işten atıldıkları, işyeri kodunun usulsüz işlemlerle değiştirildiği, yaklaşık 6 bin civarında işçinin demokratik haklarının ellerinden alınmak istendiği" bilgisini paylaştığını aktardı.

Sendikanın verdiği bilgiler üzerine firmayla görüşmek istediklerini ifade eden Deniz, firmanın bu talebi görmezden geldiğini kaydetti. Deniz, "Salgın zamanında motokurye olarak çalışan emekçilerin, o günlerdeki mesaileri toplumsal hafızamızdadır, Bu nedenle Yemeksepeti emekçilerinin dayanışma içerisindeyiz. Bu dayanışma kapsamında, Yemeksepeti firmasına yönelik olarak boykot kararı alınmıştır" diye konuştu.

Firma tarafından sendikal örgütlenmeye yönelik tutum değişinceye kadar tüketimden gelen güçlerini kullanacaklarını ve firmadan alışveriş yapmayacaklarının altını çizen Deniz, "Tüketici tercihleriyle çok kazanan firma haline dönüşen Yemeksepeti'nin, bu kez tüketici boykotu ile karşı karşıya kalacağı 'zor'luğu dikkate alması ve emekçilere uyguladığı 'zor'dan vazgeçmesi için uyarıyoruz" dedi.