16 Ekim 2021 Cumartesi

Validebağ'ın katledilmesinin önü açıldı

Beşinci İdare Dava Dairesi verdiği kararla, Validebağ Korusu'nun katledilmesinin önünü açtı.

İstanbul Anadolu Yakası'nın en büyük ikinci yeşil alanı olan Validebağ Korusu'nda yapılmak istenen Validebağ Korusu Millet Bahçesi Projesi'ne ilişkin İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nce verilen yürütmeyi durdurma kararına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan itiraz bugün Validebağ nöbetinin yüzüncü gününde onandı.

Beşinci İdare Dava Dairesi tarafından verilen kararla adeta katliamın önü açıldı.

Birinci Derece Doğal Sit Alanı olan Validebağ Korusu'nda yapılmak istenen Millet Bahçesi Projesi'ne itiraz eden Validebağ Gönüllüleri, konuyu 2018 yılında mahkemeye taşımıştı. 

Birgün'den Yaren Çolak'ın haberine göre İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nde görülen davada bilirkişi tarafından hazırlanan raporda "projenin uygulanmamasının yerinde olacağı kanatine varıldığı" vurgulandı. Ardından bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporu gözeten İstanbul 6. İdare Mahkemesi geçen haziran ayında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Karara itiraz eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın açtığı dava ise bugün sonuçlandı. Beşinci İdare Dava Dairesi tarafından verilen kararla adeta katliamın önü açıldı. Mahkeme tarafından yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararın kaldırılmasına oyçokluğu ile karar verildi.