16 Ekim 2021 Cumartesi

Taliban, 1964 anayasasını geçici benimseyeceğini açıkladı

Afganistan'da yeni anayasa hazırlayana dek 1964 anayasasını geçici olarak benimseyeceğini duyuran Taliban, kadınlara seçme ve siyasete katılım hakkı veren 1964 anayasasının şeriata uymayan unsurlarını devre dışı bırakacaklarını belirtti.

ABD öncülüğündeki yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesiyle 15 Ağustos'ta başkent Kabil'i ele geçirmesinden 3 hafta sonra geçici hükümeti ilan eden Taliban, yeni anayasa hazırlanana dek 1964 anayasasını geçici olarak benimseyeceklerini açıkladı. Taliban, kadınlara seçme hakkı veren 1964 anayasasının işlerine gelmeyen unsurlarını devre dışı bırakacaklarını belirtti.

Afganistan'da kontrolü ele geçirmesinden beri kadınların çalışmasına, kızların orta eğitime katılmasına izin vermemesinin ardından kadınları üniversiteden süresiz olarak uzaklaştırdığını da duyuran Taliban'dan son açıklama, Adalet Bakanı Vekili Mevlevi Abdül Hakim Şeria'dan geldi.

Afganistan'ın görece demokratik olarak kabul edilen 1964 anayasasıyla ilgili "İslam Emirliği, eski Kral Muhammed Zahir Şah döneminin anayasasını geçici bir süre için kabul edecek" denilen açıklamada, 'anayasadan şeriat hukuku ve İslam Emirliği ilkeleriyle çeliştiği tespit edilen herhangi bir unsurun atılacağı' belirtildi.

Yaklaşık 60 yıl önce, dünyanın süper güçleri henüz müdahale etmemişken, Afganistan, Kral Muhammed Zahir Şah'ın hükümdarlığı sırasında kısa bir anayasal monarşi dönemi tecrübe etmişti. Kral Zahir Şah'ın 1963'te iktidara geldikten bir yıl sonra onayladığı anayasa, 1973'te devrilmesine dek Afganistan'a 10 yıllık bir parlamenter demokrasi dönemi yaşatmıştı.