28 Eylül 2021 Salı

Şenyaşarların öldürülmesinde yeni görüntüler ortaya çıktı: Kalaşnikoflu saldırgan dosyada yok

Şenyaşar ailesinin katledilme anına dair iki ayrı kamera kaydına ulaşan MA, görüntülerde elinde kalaşnikof taşıyan bir kişi olduğunu ve bu kişinin dosyada yer almadığını belirtti. 

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde "Bir Milyoncular Çarşısı" adı verilen alışveriş merkezinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın akraba ve korumalarının esnaf Şenyaşar ailesine yönelik saldırısının yeni görüntüleri ortaya çıktı. İki ayrı kamera kayıtlarına Mezopotamya Ajansı (MA) ulaştı. 

Emrullah Acar'ın haberine göre elinde kalaşnikof silah olan bir saldırganın yargılama dosyasına dahil edilmediği tespit edildi. Hastaneye koşarken görüntüleri hafızada canlı olan Emine Şenyaşar'ın saldırının ilk dakikalarında olay yerine geldiği de görülüyor. Hastanede katledilen eşi Hacı Esvet Şenyaşar'la birlikte olay yerine geldiği görülen Emine Şenyaşar'ın ağıtlar yaktığı kayda yansıyor. Şenyaşarların iş yerinin komşusuna ait güvenlik kamerası görüntülerinde saldırının başladığı saat 15.55 olarak kayda geçiyor. Olaydan 22 dakika sonra yani saat 16.17'de esnaf gençlerin babası Hacı Esvet Şenyaşar görüntüye giriyor. Görüntüde baba Şenyaşar'ın iş yerine doğru hızlı adımlarla geldiği görülüyor. İş yerine kısa bir mesafede oluşturulan bariyerleri geçen baba Şenayaşar'ın, iş yerine girmesi sivil polisler tarafından engelleniyor. Polislerle tartışırken eliyle başına vurduğu görülen Şenyaşar, polisler tarafından bariyerin dışına çıkarılmak isteniyor. Saat 16.18'de polislerin engellemesine karşı uzaklaşmayan Şenyaşar, yaralanan oğlu Adil Şenyaşar'ın sağlık çalışanları tarafından iş yerinden çıkarılmasıyla peşinden koşuyor.

SİLAH TAŞIYAN KİŞİ DOSYADA YOK
Bir başka kamera ambulansa bindirilirken baba Şenyaşar'ın oğlunu görmesinin polisler tarafından engellendiğini kaydediyor. Görüntülerin devamında baba ambulanstan uzaklaştırılırken, Şenyaşar'ın olduğu yöne doğru hareket eden uzun namlulu silah taşıyan (AK-47 - Kalaşnikof) bir kişinin polis amiri tarafından engellendiği görülüyor. Polislerin silahını elinden aldığı ve sakinleştirmeye çalıştıkları kişinin Yıldız ailesinin akrabalarından, köy korucusu olduğu iddia ediliyor. Uzun namlulu silahın şarjörünü çıkaran polisler, silaha el koyuyor. İş yerinde yaşanan saldırılara dair tutulan tutanak ve hazırlanan iş yeri olaylarına dair ilk iddianamede bu kişiye dair hiçbir bilgiye yer verilmiyor.

ANNE ŞENYAŞAR'DA İŞ YERİ ÖNÜNDE
Birinci kameranın açısından çıkan baba Şenyaşar, bir dakika sonra koştuğu yönden tekrar iş yerinin önüne geliyor. Çevredekilerin babayı uzaklaştırmaya çalıştığı esnada saat 16.19'da anne Emine Şenyaşar'ın bariyerlerin yanında bulunan kaldırıma gelerek yere çöküyor. Başındaki beyaz tülbenti çıkaran anne Şenyaşar'ın feryatları hareketlerine yansıyor. Emine Şenyaşar ve baba Şenyaşar saat 16.21'de görüntüden çıkıyor.

DOSYA İKİYE AYRILDI
Saldırının ardından yapılan soruşturmada dosya iş yeri ve hastane olarak ikiye ayrıldı. İş yerinden yaşananlara dair Malatya'da görülen davada Fadıl Şenyaşar'a 39 yıl Enver Yıldız'a ise 18 yıl hapis cezası verildi. Hastanede yaşananlara dair yürütülen soruşturma ise gizlilik kararıyla sürüyor.

KESİCİ ALETLERLE BÜYÜK ÇAPTA YARALAR
Dosyada gizlilik kararı olduğu için hastanede yaşananlar açıklanmıyor. Ancak otopsi raporlarına göre baba Şenyaşar, saldırıdan bir gün sonra saat 17.00 sıralarında Antep 25 Aralık Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybediyor. Çocukları Adil ve Celal'le birlikte 16 Haziran tarihinde Suruç'ta yan yana gömülen baba Şenyaşar'ın otopsi raporunda, vücudunun 7 hayati bölgesinden kesici aletlerle büyük çapta yaralar oluşturularak yaralandığı ve 7 ciddi yaranın yanı sıra vücutta 23 noktada öldürücü nitelikte olmayan yaranın olduğu tespit edildi. Raporda baba Şenyaşar'ın ölüm sebebi şöyle kaydedildi: "Genel beden travmasına bağlı oluşan ekstermite, sternum, sol parietooksipitalde dış tabula, kot kırıklarıyla birlikte beyin kanaması, iç organ yaralanmasından gelişen iç kanama ve pnömotoraks sonucu meydana gelmiş olduğu kanaatindeyiz."

HASTANE İDDİANAMEYE SOKULMADI
Savcılık olaydan 18 ay sonra iddianame hazırladı. İddianamede, Şenyaşar ailesine yönelik asıl saldırının yapıldığı hastanedeki gelişmeler iddianameye alınmadı. Yine, sağlam şekilde girdiği hastaneden kafası ezilmiş halde ölü olarak çıkan Esvet Şenyaşar'a dair de herhangi bir ibare iddianamede yer almadı. Olayın üzerinden 3 yıl 3 ay geçmesine rağmen hala hastaneyle ilgili olan dosyada gizlilik kararı sürdürülüyor.