13 Nisan 2021 Salı

Önder Babat, vurulduğu yerde anıldı

17 yıl önce katledilen Önder Babat, vurulduğu yerde anıldı. Üniversite öğrencileri yaptıkları açıklamada, “Önder Babat'ı öldürerek yok edebileceğini sananlar kendi karanlıkları ile birlikte, tarihin tozlu raflarındaki yerlerini mutlaka alacaklar” dedi. 

Üniversite öğrencileri, 17 yıl önce başından vurularak katledilen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Önder Babat'ı katledildiği Taksim'de bulunan İstiklal Caddesi'ndeki İmam Adnan Sokak'ta andı. 

"Önder Babat için adalet istiyoruz" pankartını açan öğrenciler, "Önder için adalet" ve "Biz bu bakışı unutmadık, katillerine hatırlatacağız" dövizlerini taşıyarak sık sık "Önder'in hesabı sorulacak" ve "Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş" sloganları attı.

'ÖNDER BABAT'IN KATİLİNİ BULMAK İSTEYENLER İŞKENCEYE MARUZ KALDI'
Basın açıklamasını yapan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Büşra Islak, Önder Babat'ın 17 yıl önce Devrimci Hareket Dergisi'nin bürosunun önünde vurularak katledildiğini hatırlattı. O günden bugüne iktidarın gerçekleri sakladığını ifade eden Islak, "Vurulduğu sokakta bir tane bile delil toplanmadı, burjuva medyasında olayı çarpıtan haberler yaptırıldı, otopsi işlemi engellenmek istendi, bir kamu davası açılması organize bir biçimde engellendi, Önder Babat'ın katilinin bulunmasını isteyenlere kelepçe vuruldu, işkenceye maruz kaldı" dedi.

'NATO İSTANBUL TOPLANTISI ÖNCESİNDE VURULDU'
"Önder Babat, emperyalizmin halklara karşı suç işlemek üzere kurduğu NATO'nun İstanbul toplantısı öncesinde vuruldu" diye hatırlatan Islak, katliamın tüm yurtsever ve devrimcilere yönelik olduğunun altını çizdi. Islak, iktidarın içinde bulunduğu koşullarda halkı ölüme terk ettiğine dikkat çekti ve "Bugün milyonlarca insanın, evlerine en temel gıda maddelerini bile alamadığı, emekçilerin ekonomik kriz sebebiyle intihar ettiği bir ülkede yaşıyoruz. ABD emperyalizmi ile işbirliği halinde Ortadoğu'da, Akdeniz'de ve Kafkasya'da savaş politikalar yürüten bir iktidarla karşı karşıyayız" diye konuştu.

'HALKLARIN HAFIZASI HESAP SORMA BİLİNCİNİ DİRİ TUTACAKTIR
Babat'ın haksızlıklara karşı ses çıkardığı, mücadele ettiği ve ısrarcı olduğu için katledildiğini dile getiren Islak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Önder Babat'ı öldürerek yok edebileceğini sananlar kendi karanlıkları ile birlikte, tarihin tozlu raflarındaki yerlerini mutlaka alacaklar. Halkların hafızası, insanlık onuruna yaraşır bir dünya kurma mücadelesinde onurdan ve baş eğmemekten yana olanları da bu safın karşısında olanları da unutmayacak. Yitirdiği her yoldaşı için hesap sorma bilincini diri tutacaktır."