13 Nisan 2021 Salı

Myanmar'da darbe karşıtı eylemlerde en az 18 kişi yaşamını yitirdi

Myanmar'da darbe karşıtı protestolarda polisin halka ateş açması sonucu en az 18 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Myanmar'da ordunun 1 Şubat'ta yönetime el koymasının ardından başlayan darbe karşıtı eylemler sürüyor. Ülkenin farklı noktalarında bugün devam eden eylemlerde polis kitleye ateş açarken, eylemlerde en kanlı gün yaşandı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Myanmar'da darbe karşıtı protestolarda polisin kitleye ateş açması sonucu ülke çapında en az 18 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirildi. Ofis, eylemlerde ayrıca 30'dan fazla kişinin yaralandığını aktardı. Politikacı Kyaw Min Htike yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki Dawei'de 3 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Myanmar basını ise, Mandalay'daki protestolarda 2 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Yangon şehrinde ise en az 4 kişinin öldürüldüğü aktarıldı. BM, Myeik, Bago ve Pokokku şehirlerinde de ölümler bildirildiğini ifade etti.

'ASLA DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ'
Protestoculardan Nyan Win Shein, "Bizi zorlarlarsa yükseliriz. Bize saldırırlarsa, savunuruz. Asla asker postallarının önünde diz çökmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bir başka protestocu Amy Kyaw ise "Polis tam biz geldiğimizde ateş etmeye başladı. Tek bir uyarı bile yapmadılar. Bazıları yaralandı" dedi.

470'DEN FAZLA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Devlet televizyonu, dün başlayan protestolarda 470'den fazla kişinin gözaltına alındığını bildirirken, bugün devam eden protestolarda kaç kişinin gözaltına alındığı henüz bilinmiyor.

Protestoların başlamasından bu yana gözaltına alınan kişilerin sayısı henüz net olarak bilinmezken, Siyasi Mahkumlar için Yardım Derneği tarafından yapılan açıklamada, protestoların başından bu yana 850 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Myanmar ordusu, 1 Şubat'ta Aung San Suu Kyi'nin lideri olduğu Ulusal Demokrasi Ligi'nin (NLD) Kasım 2020'de yapılan genel seçimlerde hile yaptığı gerekçesiyle yönetime el koymuştu. Darbenin ardından Myanmar'da 1 yıl süreyle olağanüstü hal ilan edilmişti. Yasaklara rağmen darbeye tepki gösteren halk protestolarını sürdürüyor.