13 Nisan 2021 Salı

Maden işçileri yetkililere seslendi: Sözlerinizi tutun

Soma Hükümet Meydanı'nda toplanan maden işçileri yetkililere verdiği sözleri hatırlattı ve mücadeleden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi. 

Manisa'nın Soma ilçesinde bir araya gelen Uyar Madencilik Tazminat Mağduru İşçiler ve Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, basın açıklaması yaptı. Soma Hükümet Meydanı'nda toplanan işçiler, "Torbaya Madencinin Hakkı Girmeli, Takipteyiz" pankartı açtı. İşçiler tarafından sık sık "Köle değiliz, eşitlik istiyoruz" sloganları attı. Açıklamaya Zonguldak Deka Madencilik'ten tazminatı alamayan işçilerde gelerek, destek verdi.

İşçiler adına açıklamayı yapan Uyar Maden işçisi Alper Can, sendika öncülüğünde mücadele etmekten ve haklarını almaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi. Sarı sendikacılığa karşı da işçiler olarak mücadele ettiklerini dile getiren Can, iktidarın kendilerine verdiği sözleri hala beklediklerini hatırlattı.

'BÜTÜN İŞÇİLİK ALACAKLARIMIZ İÇİN MÜCADELE YÜRÜTECEĞİZ'
Söz veren yetkililere seslenen Can, "Müzakere sürecine dahil olmuş olan yetkililer ile tekrar görüşme talep ettiğimizi belirtir ve bu görüşmede mağduriyet yaşamış olan maden işçilerinin sadece kıdem değil ölüm ve sakatlık tazminatları başta olmak üzere bütün işçilik alacakları için bu süreci yürüteceğimizi hatırlatırız. Bu süreci en başından beri yürüttüğümüz aynı kararlılık, aynı direngenlik ile devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu. Beklemeyi bildikleri gibi mücadele etmeyi de bildiklerini vurgulayan Can, "Yıllardır oyalanan maden işçisinin sabrının kalmadığını buradan tüm patronlara ve yetkililere duyuruyoruz. Sendikamıza hükümetin yetkilileri tarafından verilen sözlerin yerine getirilmesi için ivedilikle harekete geçmesini temenni ediyoruz. Maden işçisinin bir kuruş bile alacağı kalmayana kadar bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz" ifadelerinde bulundu. 

ÇETİN: TORBA YASANIN TAKİPÇİSİYİZ
Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Başkanı Tahir Çetin ise, hükümet yetkililerinin kendilerine mağduriyetin giderileceği yönünde söz verdiğini yineledi. "Sadaka istemedik, hakkımızı istiyoruz" diyen Çetin, şöyle devam etti: "Kıdem tazminatının eksiksiz olarak ödenmesi, mahkeme kararlarıyla verilen kararlarda yer alan tazminatların ödenmesi, iş kazası geçiren arkadaşlarımızın tazminatlarının ödenmesi, hayatlarını kaybeden işçilerin tazminatların ödenmesi için torba yasanın takipçisi olacağız."

Eylem, işçilerin madende çalışırken taktıkları kasketleri yer vurarak, protesto etmeleriyle sonlandı.