13 Nisan 2021 Salı

Koufontinas için on binlerce kişi Atina sokaklarındaydı

Açlık grevinin 53. gününde olan Dimitris Koufontinas için Avukatlar ve Hukukçular İnisiyatifi'nin çağrısıyla on binlerce kişinin katılımıyla eylem yapıldı.

Açlık grevinin 53. gününde olan ve 22 Şubat'tan beri su almayı bırakan 17 Kasım Devrimci Örgütü tutsağı Dimitris Koufontinas için Avukatlar ve Hukukçular İnisiyatifi'nin çağrısıyla on binden fazla kişi Yunanistan parlamentosunun önünde bir araya geldi.

Sintagma Meydanında toplanan kitle bir süre sonra parlamentonun önüne yürüdü. Burada uzun bir süre bekleyen kitle; Koufontinas'ın talebinin kabul edilmesi ve Koufontinas ile dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı.

Avukatlar ve Hukukçular; sağcı muhafazakar Yeni Demokrasi hükümetinin intikamcı bir politika ile Koufontinas'a yaklaştığını ve bu politikasında ısrar ettiğinin altını çizdi. Hükümetin bu tutumundan hemen vazgeçmesi için çağrı yapan Avukatlar ve Hukukçular İnisiyatifi, "Son saate kadar, sadece hayatı devletin elinde olan bir mahkumun ölümünü değil, aynı zamanda ülkemizin hukuk üstünlüğünün temel garantilerinin nihai olarak raydan çıkmasını engellemek için kendi payımıza düşeni sonuna kadar savunacağız" ifadeleriyle hükümet politikalarının tüm toplum üzerinde edişe yarattığını vurguladı.

Koufontinas ile dayanışmayı "hukukun üstünlüğünü savunma mücadelesi" olarak nitelendiren Avukatlar ve Hukukçular, "Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz" sözleriyle Yunanistan parlamentosundan Omonia Meydanına yürüyüş düzenlendi.

Omonia Meydana gelen kitle burada anarşist ve anti-faşist grupların inisiyatifiyle Exarcheia'ya Meydanına ara sokaklarda bir yürüyüş yaptı ve meydanda eylemi sonlandırdı.