16 Ekim 2021 Cumartesi

İzmir’de köylüler kazandı

Orhanlı köylüleri, jeotermal çalışmalarına karşı açtığı davayı kazandı.

İzmir'in Seferihisar ilçesine bağlı Orhanlı Mahallesi Gökçam mevkiindeki jeotermal kaynak arama çalışmalarına karşı köylüler, açtığı davayı kazandı.

Proje sahası ile alakası olmayan 2016 tarihli Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) "Gerekli değildir" kararı gerekçe gösterilerek, bölge ÇED sürecinin dışında bırakıldı. Köylülerin buna karşı açtığı davada İzmir 3'ncü İdare Mahkemesi tarafından Gökçam’daki jeotermal kaynak arama çalışmasının iptaline karar verildi.

KÖYLÜLER DAVAYI KAZANDI
Köylüler kazandıkları davaya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: "Bilirkişi heyetinin raporunda yer alan projenin yüzey ve yeraltı sularıyla tarımsal ürünlerin ve toprağın kirletme riski olduğu, sondaj alanının yerinin doğru olmadığı, sondaj kuyularının yerleşim yerlerine yakın olması nedeniyle ağır metallerin ve çıkan gazların çevreye ve halk sağlığına zarar verebileceği gibi önemli tespitler ve verilen bu önemli karar mücadelemizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Zeytin ağaçlarımız, havamız, suyumuz; Çocuklarımızın geleceği için mücadeleye devam edeceğiz."