3 Mart 2021 Çarşamba

HDP: ÇGD'nin 43. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz

HDP, Mesleğinin demokrasi için hayati öneminin bilincinde olan ÇGD gibi örgütlerin ve gazetecilerin varlığı tüm Türkiye halkları için umut oluyor. Bu zor günleri birlikte mücadele ve dayanışma ile aşacağımıza inanıyor, Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin 43. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz" dedi.

HDP Basın, Yayın ve Propaganda Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin 43. kuruluş yıl dönümüne ilişkin açıklama yayınladı.

Haber takip etmenin, yazmanın, fotoğraf çekmenin, kamera kullanmanın suç sayıldığı; yargılama ve tutuklamanın olağan hale geldiği bir dönemden geçildiğini vurgulayan Temel, "Öyle ki sadece olanı yazmak bile 'suç' sayılıyor, sadece haber yazmak 'terörist' olarak yaftalanmaya yetiyor" dedi.

Öte yandan gazetecilik meslek örgütlerinin üstün çabalarına da tanıklık ettiklerini ifade eden Temel, "Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), neredeyse yarım asırdır tüm bu baskılara karşı en önde mücadele ediyor. ÇGD üyesi gazeteciler iktidarın yoğun baskılarına rağmen düşünce ve ifade özgürlüğünü, halkın haber alma hakkını savunmaktan vazgeçmiyor. Devasa bir ihlaller coğrafyasına dönüşen Türkiye'de iktidarla mesafesini koruyarak hak odaklı, kamu yararına gazeteciliği inadına sürdürüyor. Gazetecilerin yaşadığı büyük hukuksuzluklara sessiz kalmıyor, baskılara boyun eğmiyor, dayanışmadan vazgeçmiyor" diye belirtti.

Temel, "Biz biliyoruz ki Türkiye gibi defalarca faşizmle, otoriterlikle sınanan ülkelerde hiçbir şey gizli kalmıyor, hiçbir hakikatin üstü örtülemiyor. Mesleğinin demokrasi için hayati öneminin bilincinde olan ÇGD gibi örgütlerin ve gazetecilerin varlığı tüm Türkiye halkları için umut oluyor. Bu zor günleri birlikte mücadele ve dayanışma ile aşacağımıza inanıyor, Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin 43. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz" diye kaydedildi.