13 Nisan 2021 Salı

HDK 8 Mart programını açıkladı: Vazgeçmiyoruz

İktidarın kadın düşmanı politikalarına karşı direnişi sürdüreceklerinin altını çizen HDK, tüm kadınlara ve LGBTİ+'lara dayanışma ve birlikte mücadele çağrısı yaptı. 8 Mart programını açıklayan HDK, 6 Mart'ta Kadıköy'de, 8 Mart'ta ise feminist gece yürüyüşünde olacaklarını duyurdu. 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Genel Merkez'de yaptığı basın toplantısında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne çağırdı. 

Basın toplantısı, HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu, HDP Millevtekili Züleyha Gülsüm'ün katılımıyla gerçekleşti. Söz alan Uğurlu, açıklamayı Kadıköy'deki Süreyya Operası önünde yapmak istediklerini ancak eylemin Kaymakamlık tarafından yasaklandığını hatırlattı. 

"Kadınların yaptığı basın açıklaması, kamu düzenini nasıl aksatıyor?" sorusunu yönelten Uğurlu, "Biz buradan şunu çok net bir şekilde görüyoruz, Türkiye'deki hem de Kürdistan'daki hem de dünyadaki kadınların bilmesini isteriz; iktidar kadınları kendisine en büyük tehdit olarak görüyor. Kadınların sözünün gücünden, alanlarda olmasından, demokratik eylemler yapmasından, adeta kadınların sokakta adım atmasından korkar hale geldiler. Doğrudur korksunlar; çünkü kadın dayanışmasıyla bugüne kadar dişiyle tırnağıyla, mücadeleyle elde ettiği kazanımlarını korumaya ve daha çok kazanım için kadınların mücadelelerini hem iktidar görüyor hem de mücadele yürüten kadınlar ve aynı zamanda da alanlarda bizimle olamayan fakat yürekleri bizimle olan kadınlar da biliyorlar" dedi. 

Direnişi sürdüreceklerinin altını çizen Uğurlu, tüm kadınları ve LGBTİ+'ları sokakta olmaya ve mücadeleyi büyütmeye, yanyana olmaya ve iktidarı sarsmaya çağırdı. 

GÜLÜM: YARGI ERKEKLERİ KOLLUYOR, KORUYOR
HDP Milletvekili Züleyha Gülüm de iktidarın kadın düşmanı siyasetinin sürdüğüne dikkat çekti. Gülüm, "İktidarın kadın düşmanı politikaları, kadın katillerini cezasızlıkla ödüllendirmektedir. Her gün kadınları katledildiği ülkede yaşıyoruz ama buna karış erkek yargının erkekleri kolladığı, koruduğu bir sistemle karşı karşıyayız" dedi. 

Katiller özellikle devlet güçlerinden biriyse korumanın daha çok arttığının altını çizen Gülüm, kadına yönelik iktidarın uyguladığı siyasetin sadece şiddet alanında olmadığını söyledi. Pandemi sürecinde kadınların maruz kaldığı sorunlara işaret eden Gülüm, "İşten çıkarma yasağı getirildi ama sermaye grupları ve işverenler Kod 29'u kullanarak kadınları işlerinden atmaya başladılar" diye konuştu. 

LGBTİ+'alara yönelik nefret suçlarının iktidar tarafından yükseldiğini söyleyen Gülüm, yandaş medya tarafından bu saldırıların sürdüğü ve özellikle hapishanelerde de LGBTİ+ tutsaklara yönelik çok ciddi saldırıların olduğunu vurguladı. Bu saldırıların iktidarın kendini korumak amaçlı olduğunu dile getiren Gülüm, "Buna karşı da biz kadınlar özgürlüğümüzden asla vazgeçmediğimiz söylemeye devam ediyoruz. Tüm dünyada kadın hareketi, feminist hareketi eylemsellik sürecinde" ifadelerini kullandı. Gülüm, mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

'KABUL ETMİYORUZ, VAZGEÇMİYORUZ'
Basın metnini ise HDK İstanbul Kadın Meclisi Sözcüsü Aynur Cengiz okudu. 8 Mart'ın tarihçesini hatırlatan Cengiz, AKP/MHP faşist iktidarının kadınların yaşam alanlarının tamamını erkek-devlet şiddetiyle kuşatmak, ülkenin her yerinde küçük küçük, kendi gölgesi olarak tek adam iktidarları oluşturmaya çalıştığını söyledi.

"Biz kadınlar bunu kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz" diyen Cengiz; evde, okulda, belediyede, üniversitelerde, zindanlarda, fabrikada, tarlada, mecliste ve her yerde mücadeleyi sürdürdüklerini dile getirdi. Cengiz, şöyle devam etti: "İrademizi, kaynaklarımızı, karar ve seçimlerimizi, hak ve özgürlüklerimizi, emeğimizi, bedenimizi, yaşamlarımızı gasp eden erkeklere/kayyumlara daima meydan okuduk, bundan sonra da meydan okumaya devam edeceğiz. Kazandığımız haklarımızın elimizden alınmasına, geriletilmesine, içinin boşaltılmasına izin vermiyoruz. Bu amaçla, Halkların Demokratik Kongresi Kadın Meclisleri olarak her yıl olduğu gibi bu 8 Mart'ta da sokaklarda ve meydanlarda mücadele direncimizi ve kararlılığımızı, bitmeyen azmimizi ve isyanımızı yükseltiyor ve 8 Mart'ı kadın özgürlük ve eşitlik mücadelesinde hayatını kaybeden tüm kadınlara adıyoruz.

'6 MART'TA KADIKÖY'DE, 8 MART'TA FEMİNİST GECE YÜRÜYÜŞÜNDE OLACAĞIZ'
6 Mart'ta Kadıköy'de, 8 Mart'ta feminist gece yürüyüşünde sokaklarda, 'Umutsuzluğa kapılırsan bu kalabalığı hatırla' diyen kız kardeşlerimizle birlikte olacağız. Bir kez daha kalabalığın bir parçası olarak, onu yaratan ve tarihe notunu düşen kadınlar olarak direnişte ve mücadelede yerimizi alacağız. Alışın buradayız; gitmiyoruz, bitmiyoruz. Biz kazanacağız."