13 Nisan 2021 Salı

Gözaltında işkence gören üç çocuğun davası görüldü

Van'ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi'nde gözaltına alınan ve işkenceye gören üç çocuğun yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Duruşma 29 Haziran'a ertelendi.

Van'ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi'nde 15 Şubat 2019 tarihinde gözaltına alınan ve işkenceye gören Ö.S. (14), Ş.Y. (16) ve O.D.'nin (17) yargılandığı davanın ilk duruşması Van 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Hakkında "tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma veya el değiştirme", "görevi yaptırmamak için direnme", "hakaret", "örgüt üyesi olmak", "örgüt propagandası yapmak" ve "trafik güvenliğini tehlikeye sokmak" iddialarıyla çocuklar hakkında 10 yıldan 26 yıla kadar ceza isteniyor. Duruşmaya tutuksuz yargılanan 3 çocuk ve avukatlar Naci Duman ile Hülya Gökhan katıldı.

Duruşmada ilk olarak konuşan O.D., olayla bir ilgisinin olmadığını söyledi. O.D., "Eve gidiyordum. Olayların olduğu yer evimle aynı yerde. Eve gittiğim sırada olaylar cereyan etti. Beni de o sırada gözaltına aldılar. Suçsuzum beraatımı istiyorum" dedi.

Ş.Y. ve Ö.S. ise emniyetteki ifadelerini tekrarladıklarını belirterek, beraatlarını istedi.

O.D.'nin avukatı Naci Duman, "Dosyada toplanan bilgi ve belgelerde müvekkilimin herhangi bir parmak izinin çıkmadığı raporlarla da ortaya çıkmıştır. İddianamede iddia edilen olaylar esnasında TOMA ve zırhlı araçlarla çekilen kamera görüntülerinde de müvekkilime ait görüntülerin çıkmadığı dosyadaki bilgi ve belgelerle sabittir. Müvekkilim hakkın da beraat talep ediyorum" dedi.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, eksik hususların giderilmesini isteyerek, duruşmayı 29 Haziran tarihine erteledi.