13 Nisan 2021 Salı

Ermenistan'da Paşinyan karşıtları hükümet binasını bastı

Ermenistan'da Başbakan Nikol Paşinyan karşıtları hükümet binasını bastı.

Ermenistan'da Başbakan Paşinyan karşıtları hükümet bınasını bastı. Bazı bakanlıkların bulunduğu hükümet binasında slogan atan eylemciler, Nikol Paşinyan'ın istifasını talep etti.

Kısa bir süre sonra binayı terk eden eylemciler, "İstediğimiz binaya girebileceğimizi göstermek istedik" ifadelerini kullandı.

ERMENİSTAN'DA TARAFLAR GERİ ADIM ATMIYOR
Öte yandan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ve Başbakan Nikol Paşinyan arasında Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ın görevden alınmasıyla ilgili anlaşmazlık sürüyor.

Sarkisyan, Paşinyan'ın Genelkurmay Başkanı Gasparyan'ı görevden aldığına dair kararnameyi geri çevirse de Paşinyan, aynı kararnameyi yeniden Cumhurbaşkanlığına gönderdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, söz konu kararnamenin yeniden Sarkisyan'a ulaştığı belirtildi.

İKTİDAR VE MUHALEFET BAŞKENTTE AYNI ANDA MİTİNG DÜZENLEYECEK
Diğer yandan, iktidar ve muhalefet yanlıları, başkent Erivan'da aynı anda mitingler düzenleyecek.

Paşinyan, destekçilerini saat 18.30'da Erivan'daki Cumhuriyet Meydanı'na çağırırken, hükümete muhalif kesimler ise Mareşal Bağramyan Meydanı'nda saat 18.00'de bir araya gelecek.

PAŞİNYAN, GÜVENLİK KONSEYİNİ TOPLADI
Ermenistan Başbakanlığından yapılan açıklamada, Paşinyan'ın Güvenlik Konseyini topladığı belirtildi. Toplantıda, ülkenin iç ve dış güvenlik sorunlarının ele alındığı kaydedildi.