13 Nisan 2021 Salı

Elçi ailesi avukatları: Davanın cezasız kalmaması için mücadeleye devam edeceğiz 

Elçi ailesinin avukatları, Diyarbakır Baro Başkanı Elçi katledilmesine ilişkin 3 polisin yargılandığı davada sanıkların tutuklama talebinin reddedilmesini ilişkin açıklama yaptı. Suçun vehameti gereği yargılamanın tutuklu yapılması gerektiğine dikkat çeken Elçi avukatları, 5 yıl sonra ilk kez gerçek bir duruşma imkanı olduğunun altını çizdi. 

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesine ilişkin 3 polisin tutuklanma talebini reddeden mahkeme, sanıklara adli kontrol tedbiri olarak yurtdışı çıkış yasağı getirdi. Verilen kararın ardından Elçi ailesinin avukatları Benan Molu ve Erkan Şenses Adliye binası önünde basın açıklaması yaptı.

'İLK DEFA GERÇEK DURUŞMA İMKANI'
Elçi ailesi avukatlarından Benan Molu, "Tahir Elçi'nin öldürülmesinin ardından 5 yıl geçtikten sonra bugün ilk defa gerçek bir duruşma yapma imkânı bulduk. Hem Tahir Elçi'nin CNN Türk'te söylediği sözler sebebiyle ona karşı başlatılan karalama kampanyası hem de hedef gösterilmesiyle ölümünden itibaren etkili bir soruşturma yürütülmemesine dair 5 yılda yaşadıklarımızı ifade etme imkânı bulduk. İlk defa sanık polislerin ifadelerinin alınması imkânı bulundu. Gerçek bir duruşma yapıldıktan sonra 14 Temmuz 2021 tarihine ertelendi. Hayatını cezasızlık politikasına adayan Tahir Elçi'nin davasının cezasız kalmaması için mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Elçi ailesi avukatlarından Erkan Şenses ise geçen celse heyetle aralarında yaşanan gerginliğin ardından heyetin öncelikle Türkan Elçi ve avukatlarının beyanlarını ve katılma taleplerini aldıktan sonra sanık sorgularına geçmeyi kabul ettiğini kaydetti.

'SUÇUN VEHAMETİ GEREĞİ TUTUKLAMA İSTEDİK ANCAK REDDEDİLDİ'
Duruşmada sanık sorgularında suçu inkar yoluna gidildiğine işaret eden Şenses, "Biz delillerin tartışılması aşamasında sanık sorguları dahil tüm delillerle birlikte mahkeme huzurunda delilleri tartışacağız. Suçun vahameti gereği sanıkların tutuklu yargılanmasını talep ettik ancak mahkeme taleplerimizi reddetti. Maalesef ülkemizde en basit ifade özgürlüğü davalarında bile tutuklama tedbirine başvururken, baro başkanın öldürülmesi davasında bu tedbire başvurulmasının ölçülü olmayacağı ifade edildi. Yine tanıkların duruşmada ceza muhakemesi gereğince yüzleştirme yapabilmesi açısından sanıkların gelecek celse tanıkların karşısında yer alması gerektiğini söyledik. Bu sebeple sanıkların Diyarbakır Adliyesi'nde duruşmaya katılmasını talep ettik. Ancak talebimiz yine reddedildi. Mahkeme adil bir hükme varmak istiyorsa sanıkların Diyarbakır Adliyesi'nde yer almasını sağlamalıdır. Fakat mahkeme ısrarlı bir tutum içine giriyor. Adil yargılama ve adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz. Savcı gizli tanıkların başka bir yerde talimatla dinlenmesi talebine karşı çıkmamızla mahkeme gizli tanıkların gelecek celse ses ve görüntülerinin değiştirilerek Diyarbakır'da dinlenmesine karar verdi" şeklinde konuştu.