13 Nisan 2021 Salı

Dursun Çaktı son yolculuğuna uğurlandı

Almanya'da 25 Şubat'ta yaşamını yitiren Dursun Çaktı, Ulm'da yüzlerce kişinin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle 25 Şubat günü yaşamını yitiren Dursun Çaktı, dostları ve yoldaşları tarafından Ulm Merkez Mezarlığı'nda sonsuzluğa uğurlandı. Cenaze törenine, pandemi koşullarına rağmen çok sayıda kişi katıldı.

Dursun Çaktı anısına saygı duruşunda bulunuldu. Ailesi adına konuşan oğlu Binali Çaktı, Dursun Çaktı'nın hayatı ve mücadelesine değinerek "Herkese burada bir dokunmuşluğu vardır, gönlünden geçmiştir. Küçükle küçük, büyükle büyük olabilmiş, devrimci kişiliğiyle demokratik mücadeleyi sürekli taşımış. Ve insanlar ona bugün burada saygısını gösteriyor. Babamı ve yoldaşımı sahiplenmede bulunan dostlarıma teşekkür ediyorum" dedi.

Ardından ADHF, AGİF, DTKM ve Halk Cephesi adına ortak bir açıklama okunarak Dursun Çaktı'nın demokratik ve devrimci mücadeledeki yerine vurgu yapılarak, onun eksikliğinin her alanda hissedileceğinin altı çizildi.

Ulm Tohum Kültür Merkezi Başkanı tarafından yapılan konuşmada "65 yıllık bir yaşamın 45 yılı toplumsal mücadele ile geçen Dursun Çaktı yoldaşın on altılı yaşlarda Almanya'ya ayak basmasının ardından yirmisinde devrimci mücadele ile tanıştığı yirmi dördünde Kaypakkaya siyasetini kendisine rehber alarak kesintisiz kırk yılı aşkın bir mücadele içerisinde" olduğu vurgusu yapıldı.

Ardından yine kurucuları arasında yer aldığı Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATiK) Eşbaşkanı Zeynep Çalışkan bir konuşma yaptı. "Konfederasyonumuzun kurulmasındaki ve sonraki süreçlerde Dursun yoldaşın emeklerini anlatmakla bitiremeyiz" diyerek, bu tarihin içindeki önemine ve payına değindi. Ardından Dursun Çaktı'nın hayatından kesitlerin yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

Söylenen türkülerin ardından Dursun Çaktı'nın defnedileceği mezarlığa yüründü. Burada yapılan törenin ardından Çaktı son yolculuğuna uğurlandı.