13 Nisan 2021 Salı

Çarşamba Nöbeti'nde gözaltına alınan kadınların serbest bırakılması istendi

Diyarbakır'da gözaltına alınan kadınların derhal serbest bırakılması istenen Mersin Kadın Platformu'nun Çarşamba Nöbetleri'nde mücadelenin süreceği kaydedildi. 

Mersin Kadın Platformu'nun, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmeye karşı başlattıkları Çarşamba Nöbeti ikinci haftasında devam ediyor. Özgecan Aslan Barış Meydanı'nda tutulan nöbete bu hafta Emek ve Demokrasi Platformu bileşenlerinin temsilcileri destek verdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan'ın da katıldığı nöbette, "İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmiyoruz" pankartı açıldı. "Kadınlar birlikte güçlü" ve "Sizin sayenizde değil size rağmen yaşıyoruz" dövizlerinin taşındığı eylemde, "İstanbul Sözleşmesi yaşatır", "Sokakta kazandık sokakta savunacağız" sloganları atıldı.

Basın metnini okuyan Zübeyde Günebakan, İstanbul Sözleşmesi için nöbette olduklarını hatırlattı. İstanbul Sözleşmesi'nin kimsenin iki dudağının arasında olmadığını kaydeden Günebakan, "Milyonlarca kadının, LGBTİ+'ların ve çocukların hayatı ve haklarını ilgilendiren bir sözleşmeden çıkmak devletin ve iktidarın keyfince karar verebileceği bir şey değildir" dedi. "Aklınızdan bile geçirmeyin, İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyiz, İstanbul Sözleşmesi mor çizgimizdir" diyen Günebakan, AKP iktidarının kadınların kararlılığını tanımadığını ve bir gece yarısı Cumhurbaşkanı kararnamesi ile kadınlara savaş açtığını söyledi.

Diyarbakır'da 2 gün önce Rosa Kadın Derneği ve birçok adrese yapılan operasyonda çok sayıda kadının gözaltına alındığını hatırlatan Günebakan, "İktidar erkek şiddetini önlemek yerine şiddete, tacize, ayrımcılığa, istismara karşı mücadele eden kadınları susturmaya çalışıyor. Eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren kadınları susturamayacaksınız. Kadın mücadelesi engellenemez. Gözaltıları derhal serbest bırakın" diye konuştu.

Açıklamanın ardından kadınlar zılgıt eşliğinde halaya durdu. Her Çarşamba günü saat 16.00'da başlayan nöbet eylemi 20.00'a kadar devam edecek.