13 Nisan 2021 Salı

Bosna Hersek'te hükümetin salgınla mücadelede yetersiz kalması protesto edildi

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, hükümetin Covid-19 salgınıyla mücadelede yetersiz kalması protesto edildi.

"Hayat Mücadelesi" sloganıyla parlamento binası önünde toplanan yüzlerce kişi, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi ile Bosna Hersek Federasyonu (FBiH) hükümetinin istifasını istedi.

Son haftalarda Covid-19 vakalarının hızla arttığına dikkat çeken eylemciler, ülkeye girişte herkes için negatif PCR testinin zorunlu kılınmasını talebinde bulundu.

Eylemin organizatörlerinden Maja Gasal Vrazalica, aşı tedariki noktasında Bosna Hersek'in daha ciddi hareket etmesi gerektiğini belirterek, taleplerinin 13 Nisan'a kadar gerçekleştirilmesi çağrısında bulundu.

Eylemcilerden Nejra Latic Hulusic, salgının başından beri ülkedeki sadece siyasi atışmaların yaşandığını kaydederek, "Bir yıldır yetersiz kalan hükümeti dinliyoruz. Artık sokağa çıkma vakti geldi. Sağlık hizmeti yok. Aşı yok" diye konuştu.

Aida Feraget ise Bosna Hersek'te her gün 50'den fazla insanın Covid-19 yüzünden yaşamını yitirdiğini anımsatarak, "Bu sayı savaştan bile daha fazla. Hükümetin şu andaki görevi istifa etmek" dedi.

Parlamentodan FBiH hükümetine kadar yürüyen kitle, üzerinde "İstifa", "Devletle oynuyorsunuz ama oyun bitti", "Herkes sokaklara", "Aşılar nerede?", "Yeter artık" yazılı dövizler taşıdı.

Yaklaşık 3,5 milyon nüfuslu Bosna Hersek'e hibe edilen aşılar ile Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında gönderilen az sayıda aşı ulaştı.

Kitlesel aşılama çalışmalarının başlatılması ve aşı tedariki noktasında geç kalınması, hem devlet hem de entite düzeyinde hükümetlerin eleştirilmesine neden oldu.

Ülke genelinde vaka sayılarına orantılı olarak hastanelerdeki doluluk oranının da artması, ciddi bir sorun teşkil ediyor.