13 Nisan 2021 Salı

Boğaziçi'nde ‘bundan sonrası hepimizde' yürüyüşü

Boğaziçi Üniversitesi'nde direniş sürüyor. Güney Kampüs'te yapılan "Bundan sonrası hepimizde" yürüyüşünde; baskılara rağmen direnişin süreceği vurgulandı. 

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kayyum rektör atadığı Melih Bulu'ya karşı Boğaziçi Üniversitesi direnişi sürüyor. 

"Kayyumsuz, saraysız, sömürüsüz bir dünya kuracağız", "Hayal gücü iktidara" ve "Kayyumlara karşı bundan sonrası hepimizde" pankartlarıyla Güney Kampüsü'nde yürüyüş yapan öğrenciler; ne kayyum rektörlere, ne işbirlikçi güvenliğe teslim olacaklarını haykırdı. 

Yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "Bundan sonrası ODTU'de, bundan sonrası İstanbul Üniversitesi'nde, bundan sonrası LGBTİ+'larda, bundan sonrası kadınlarda, bundan sonrası Maltepe'de Kadıköy'de greve çıkan işçiler de, bundan sonrası direnen emekçilerde, bundan sonrası belediyesi ve iradesine kayyum atanan Kürt halkında, bundan sonrası katledilen Alevilerde. Birleşerek ‘hepimiz oradaydık' diyoruz."

Tutuklamaların ardından açılan yeni soruşturmalar ve gözaltılara rağmen vazgeçilmeyeceği kaydedilen konuşmada; ne kayyum rektörlere ne işbirlikçi güvenlikçilere de ne de artan saldırılara karşı mücadelene vazgeçileceği kaydedildi. 

Müzik ve alkışlarla yapılan yürüyüşte sık sık, "YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak", "Kayyumlar gidecek biz kalacağız" ve "Homofobik rektör istemiyoruz" sloganları yükseldi.