28 Eylül 2021 Salı

Boğaziçili akademisyen Can Candan'a uluslararası destek

Boğaziçi Üniversitesi Rektör Vekili Naci İnci'nin görevden aldığı Can Candan'a 19 faklı ülkeden 300'e yakın belgesel sinemacı ve akademisyen destek kampanyası başlattı.

ABD, Kanada, Meksika, Birleşik Krallık, Almanya, Avusturya, Portekiz, İsviçre ve İsveç gibi 19 farklı ülkeden üç yüze yakın belgesel sinemacı ve akademisyen uluslararası bir kampanya başlattı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne, Boğaziçi Üniversitesi Senatosu'na ve YÖK Başkanlığına hitaben 24 Temmuz 2021 tarihli açık mektuba imzalarıyla destek veren sinemacı ve akademisyenler, Dr. Can Candan'ın dünya çapında belgeselleri ve akademik çalışmaları ile tanınan bir isim olduğuna dikkat çekti.

Mektupta, Candan'ın Boğaziçi Üniversitesi'nde 6 aydan uzun süredir devam eden akademik özgürlük ve özerklik mücadelesini belgelediği için görevden alındığı ve görevden alma yazısında yer alan ithamların hiçbirinin gerçek olmadığı vurgulandı.

'DİRENİŞE KATILDIĞI İÇİN GÖREVDEN ALINDI'
Akademisyenler, mektuplarının basın açıklamasında ise şunları kaydetti:

"Can Candan, kendini mesleğine adamış bir film yönetmeni, eğitmen ve uluslararası film camiasının önemli bir üyesi olarak tanınmaktadır. Filmleri dünya çapında çeşitli festivallerde ve özel gösterimlerde seyirciyle buluşmuştur. Türkiye'de film yönetmenliği ve özellikle de belgesel film alanlarına ilgi duyanlar için önemli bir öğretmen, yol gösterici ve ufuk açıcı bir rehber olmuştur.

"Görevden alma yazısında Candan, görevi ihmal etmekle itham ediliyor fakat Candan'ın görevden alınmasının herhangi bir hatalı davranıştan kaynaklandığına yönelik ciddi şüpheler var. Zira bahsedilen suçlamalarla ilgili herhangi bir kanıt bulunmuyor ve henüz kendisine açılan soruşturma sonuçlanmadı. Candan, kendisi hakkında bir soruşturma açıldığından, görevden alındığına dair yazı ile haberdar oldu. Bu nedenle, Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde, gayrimeşru bir şekilde atanmış Rektör Melih Bulu'ya yönelik olarak düzenlenen direnişe katılmış olması ve bu direnişi belgelemesi nedeniyle görevden alındığı düşünülüyor. Bulu'nun 15 Temmuz'da görevden alınmasının ardından vekil olarak atanan Naci İnci, aynı gün Can Candan'ın, daha öncesinde de yine başka bir öğretim görevlisi olan Feyzi Erçin'in görevlerini sonlandıran yazılara imza atmıştı."

'GÖREVİNE SON VERİLMESİ BENİ DEHŞETE DÜŞÜRDÜ'
Kampanyaya imzalarıyla katılanlar arasında film araştırmaları alanının önde gelen araştırmacıları, saygın film yapımcıları, yönetmenleri ve Sundance Film Festivali, Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali (IDFA) ve Birleşik Krallık'tan Sheffield Belgesel Film Festivali gibi uluslararası festivallerin yöneticileri de yer aldı. Candan'a sahip çıkan belgesel yönetmeni ve akademisyenler şunları söyledi:

New York City Üniversitesi'nin (CUNY) saygın öğretim üyelerinden film araştırmaları profesörü Alexandra Juhasz: "Can Candan'ın görevine son verilmesi beni dehşete düşürdü."

Candan'ın lisans derecesini almış olduğu Hampshire College'ın profesörlerinden, film yönetmeni Abraham Ravett: "Can Candan hem Boğaziçi Üniversitesi hem Türkiye hem de tüm dünya için belgesel film alanında çok güçlü bir etkiye sahiptir. Yaptığı çalışmalarla saygıyı hak etmektedir ve derslerine geri dönmelidir."

Sussex Üniversitesi Medya ve Film profesörü Alisa Lebow: "DocIstanbul'un kurucu üyelerinden ve uluslararası belgesel araştırmaları kongresi Visible Evidence'ın düzenleyicilerinden biri olarak Can Candan ile yakın bir çalışma arkadaşlığım oldu. Can Candan'ın Boğaziçi Üniversitesi'nde çalışıyor olması sayesinde bu etkinliği üniversitenin Güney Kampüsünde gerçekleştirme fırsatını yakaladık. Can kadar kendini işine adamış bir eğitmen daha görmedim; mesleki ve kişisel dürüstlük anlayışı da benzersizdir. Görevinden alınması insafsızlıktır."