13 Nisan 2021 Salı

Beşiktaş'tan seslendiler: Mart ayında 142 işçi yaşamını yitirdi

Kod 29'a karşı Beşiktaş'ta eylem yapan İstanbul İSİG Meclisi, birleşik mücadele çağrısı yaptı. Mart ayında 142 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği duyuruldu ve Kod 29' a karşı da işçi sınıfına yönelik saldırılara karşı da direnişin yükseltileceği belirtildi. 

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, "Kod 29 iptal edilsin" talebiyle Beşiktaş İskele Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.  "İşçi sınıfına yönelik saldırılara ve Kod 29'a karşı mücadeleyi büyütelim. #SesVerKod29İptalEdilsin" yazılı pankartın açıldığı eylemin metnini Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin okudu.

Salgın yönetimi adı altında işçi sınıfına karşı saldırılar sürerken itirazlar, örgütlenmeler ve direnişler de filizlendiğine dikkat çeken Keskin, başta Migros Depo, Sinbo, Baldur, Döhler, Ekmekçioğlu, PTT, TÜVTÜRK, Yasin Kaplan Halı ve Güven Boya, Mapfre Sigorta Tur Assist, Bayrampaşa Belediyesi, SML Etiket, Cargill, Uzel, CPS Otomotiv Tekstil ve Bel Karper olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında süren tüm işçi direnişlerini selamladı.

Keskin, "Kod-29 ile işçi çıkartmada patronun beyanı yeterli, hiçbir ispat yükümlülüğü yok. Zaten Madde 25/2 yoruma açık. 'Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller' içinde bulunan 'işverenin güvenini kötüye kullanmak', 'doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlar' ifadeleri keyfi işten atmaların önünün açılması anlamına geliyor. Kod-29'dan atılan işçinin kıdem tazminatı gasp ediliyor, işsizlik maaşına da hak kazanamıyor. Ayrıca 'ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller' nedeniyle işten atıldığı için fişleniyor ve iş bulması imkansız hale getiriliyor. Oysa bu dönemde sadece salgında ölümüne çalıştırma koşullarına karşı çıkan, haklarını isteyen ve bu yüzden sendikalaşan işçiler Kod 29 nedeniyle işten atıldı. Yani Kod 29 bir sermaye keyfiyetidir ve temel olarak işçilerin haklarının baskı altına alınması ve örgütlenmesinin engellenmesinin bir ifadesidir" dedi.

"Kod-29 kaldırılsın!" şiarını yükseltirken diğer yandan da Kod 29'a karşı birleşik bir mücadeleyi örme çağrısı yapan Keskin, Mart ayında en az 142 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini belirtti. 

Keskin, şöyle devam etti: "Bizler, sadece her ay kaç işçinin iş cinayetinde hayatını kaybettiğini söyleyerek, infografikler yaparak ya da işçiler için salt talepler oluşturarak betimlemeler yaparak gerçeklerin değişmeyeceğinin farkındayız. Bunlar bize ancak yol gösterebilir. Bu süreçte çıkış noktalarımızı ve taleplerimizi bizzat işyerlerinde işçi komite, konsey ve meclislerimizi örgütleyerek hayata geçirebiliriz. Salgın sürecinde birçok işyerinde işçilerin kendiliğinden mücadele deneyimleri başladı. Sınıf sendikalarına düşen görev ise bu deneyimleri sahiplenerek yön göstermek, kurumsallaştırmak ve ülke çapında bir direniş-dayanışma hattını oluşturmaktır; direniş ve dayanışma yaşatır."