11 Nisan 2021 Pazar

Bakırköy Belediyesi işçileri: Bıçak kemikte

Genel-İş Sendikası'na üye Bakırköy Belediyesi işçileri, yaptıkları eylemde belediye yönetiminin toplu sözleşme çalışmalarını engellediğini ifade etti. Çalışma risklerinin artmasına rağmen hak kaybı yaşadıklarını belirten işçiler, "Bıçak kemikte" dedi.

DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi Bakırköy Belediye işçileri, yaşadıkları haksızlıklara ilişkin basın açıklaması yaptı.

Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda belediye önüne yürüyen işçiler, burada yaptıkları açıklamada, toplu sözleşme haklarının engellendiğini belirtti. "Bakırköy Belediyesi'nin yıllık personel gideri 120 milyon civarında iken şimdilerde 90 milyona kadar düştü. Belediye bütçesi artarken, personel maliyetleri düştü" denilen açıklamada, buna rağmen iş yükünün ve iş risklerinin arttığı kaydedildi.

"Bıçak kemikte" diyen işçiler, her salı ve perşembe günleri Özgürlük Meydanı'nda buluşacaklarını belirterek siyasi partilerden, demokratik kitle örgütlerinden ve halktan destek istedi.

Bakırköy Belediyesi işçileri yaptımladı açıklamada, "İstanbul'un 38 ilçesi ile İBB'de sözleşme süreçleri devam ederken, ne yazık ki Bakırköy Belediyesi'nde bu süreç hiçbir şekilde başlamadı. Ve bu süreçte Bakırköy Belediyesi'nin yıllık personel gideri 120 milyon civarında iken şimdilerde 90 milyona kadar düştü. Belediye bütçesi artarken, personel maliyetleri düştü. Personel maliyetleri düştüğü gibi doğal olarak iş yükümüz ve iş risklerimizde arttı" denildi.

İşçiler sorunlarını şöyle sıraladı:
🔹Toplu sözleşmemizin olmaması ile kuralsız ve güvencesiz çalışma devam etmektedir.
🔹Eşit işe eşit ücret adı altında ücretlerimiz düşürülmüş, günlük yemek ücretlerimiz 5 liraya çekilmiştir.
🔹Kısa Çalışma Ödeneği ile yüzlerce işçi arkadaşımızın sigortaları yatmamış ve asgari ücret altında bir ücret ile mağdur olmuşlardır. Bu mağduriyet artarak devam etmektedir.
🔹Hakkını arayan ve mesai saatleri dışında sendikal faaliyetlere katılan arkadaşlarımız işten atılmış, bazı arkadaşlarımızın görev yerleri değiştirilmiştir.
🔹Belediye Başkanı talimatı ile müdürler odalarına çağırdıkları işçi arkadaşlarımıza zorla, baskı ile evrak imzalatmıştır. Sendikadan istifaya zorlamıştır.
🔹İşçilerin iş ayakkabıları ve iş elbiseleri verilmemiştir. Yeterli koruyucu ekipman personele dağıtılmamıştır. İşçiler sokaklarda üstlerini değiştirmektedir. Bazı bölgelerde işçilerin soyunma yerleri yoktur.
🔹Bakırköy Belediyesi 'nde kullanılan araç, gereç ve ekipmanlar, tüm belediyelerin ve hatta çağın gerisinde kalmıştır. Bu sebeple, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği risk altındadır. İşçiler risk altındadır.
🔹Tek taraflı disiplin kurulu ile işçilerin savunma hakkı ellerinden alınarak, keyfi uygulamalar yürürlüğe sokulmuştur.
🔹Bilgisi ve onayı olmadan başka kurumlara tayin edilen, devredilen arkadaşlarımızın sıkıntıları vardır.

‘SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ, TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİDİR'
Sorunlarının çözüm noktasının toplu iş sözleşmesi olduğunun altını çizen işçiler, "Bizler Bakırköy Belediyesi'nde yaşanan emek sömürüsüne karşı, her hafta Salı ve Perşembe günleri saat 12.15'te Bakırköy Özgürlük Meydanı'ndayız. Mücadele eden belediye emekçileri olarak Bakırköy halkının bize, bizimde Bakırköy halkına ihtiyacımız var. Bakırköy halkının, emek dostlarının ve duyarlı sivil toplum örgütlerinin her türlü desteğini bekliyoruz" diye belirtildi.