13 Nisan 2021 Salı

Antalya'da özsavunma hakkını kullanan kadınlar için açıklama

Özsavunma hakkını uyguladığı için tutuklanan kadınların serbest bırakılması için açıklama yapan KESK Kadın Meclisi Antalya Şubeler Platformu, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın derhal etkin uygulanması gerektiğini kaydetti. 

KESK Kadın Meclisi Antalya Şubeler Platformu, özsavunma hakkını kullandığı için tutuklanan kadınların serbest bırakılması ve İstanbul Sözleşmesi ile 6284 sayılı yasanın etkin uygulanması talebiyle basın toplantısı düzenledi. 

Şube binasında düzenlenen basın toplantısında söz alan KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, "Kadınlar olarak katledilmeden, şiddete maruz kalmadan yaşamak istiyoruz. Bunun için de 6284 sayılı yasanın ve bu yasanın uygulanmasının teminatı olan İstanbul Sözleşmesi'nin etkin bir şekilde uygulanmasını talep ediyoruz. İstanbul Sözleşmesi etkin uygulansaydı Antalya'da Melek İpek, Mersin'de Alime Toprak, Ankara'da Nimet Aygün her gün şiddet ve işkence görmeden çocuklarıyla daha özgür ve korkusuz yaşıyor olacak, cezaevini hiç tanımıyor olacaktı" dedi. 

"Şiddet karşısında ortaya koyduğumuz tüm savunma biçimleri meşrudur" diyen Devrim Mol, şöyle devam etti: "Özsavunma hakkını kullanan tüm kadınlarla birlikte Melek İpek, Alime Toprak ve Nimet Aygün tahliye edilmeli, kendilerine ve çocuklarına devlet tarafından derhal güvenli bir mekan sağlanmalıdır. Fiziksel ve psikolojik tedavileri üstlenilmeli, bütün ihtiyaçları karşılanmalıdır."

Mol, bu taleplerin karşılık bulması için KESK'li kadınlar olarak taleplerini içeren dilekçeleri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'na göndereceklerini de kaydetti. 

Devrim Mol bu taleplerinin karşılık bulması için KESK'li kadınlar olarak taleplerini içeren dilekçeleri
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Adalet Bakanlığına göndereceklerini belirtti.